pátek 21. února 2014

Proste zlý - Kapitola 1 1/3Jeremy Sunn stál vedľa altánku uprostred parku a rozhliadal sa po festivale, aby mal istotu, že ho nikto nevidel na mieste, kde za normálnych okolností nemal byť. Nie v nedeľu, počas voľna. Práca v utajení si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a... popcorn. Vyhodil našuchorené zrnko do vzduchu, chytil maslové potešenie ústami a potom sa pozrel na vodnú sochu gréckej dievčiny.
Na tú, po ktorej v posledných hodinách toľko túžil.
Vlastne už tri týždne.

Vo svojej tajnej kariére v BAD - Bureau of American Defense[1] - sledoval veľa objektov, ale nikdy žiadnu ženu z čisto osobného záujmu.
Na Festivale cisárov mu nik nevenoval pozornosť, pravdepodobne preto, že bol oblečený v džínsoch a sivom tričku, miesto v dobovom oblečení. Rímski vojaci a ženy v tógach sa hnali okolo, snažiac sa vykúpiť posledné zľavy dňa. Akcia v polovici júla pritiahla obchodníkov z celej Atlanty na historické námestie v Mariette[2].
A nik z prechádzajúcich okolo vodnej sochy dievčaťa si za poslednú polhodinu nevšimol, ako sa táto socha líšila od ostatných troch, okrem toho, že to bola jediná socha ženy.
Ale on áno.
Pod všetkým tým pripečeným mejkapom bilo živé srdce ženy z mäsa a kostí. Tej, od ktorej musel dostať odpoveď skôr, než sa v utorok vráti späť do práce.
Pekelný spôsob, ako premrhať svoj posledný deň voľna za veľmi dlhú dobu a staroveká história nebola jeho silnou stránkou, ale býval len kilometer odtiaľ a ona stála za to, aby tu stál, čakajúc na ukončenie festivalu. Dúfal.
Jednoduché áno alebo nie.
Jedna z odpovedí mala silu... vyžrať mu dieru do brucha.
Pot mu stekal po krku, ale nemohlo mu byť tak horúco, ako tej vodnej dievčine ticho pózujúcej uprostred troch masívnych betónových sôch gréckych bohov.
Cece Caprice len predstierala, že je socha. Keď vystupovala, celé hodiny mohla stáť bez pohnutia.
Mohol dosvedčiť, ako tvrdo denne trénovala vo svojej telocvični v Mariette. Veru, každý centimeter tohto urasteného tela zabaleného do tógy a pózujúceho s bábikou tiež pokrytou bielou sadrou, patril veľmi živej bytosti... a sexy žene.
Ktorej sa nemohol dotknúť, doparoma.
Oprava. Nemal by sa dotýkať. Nie, ak zistí, že naozaj mala v úmysle dať mu včera „vypadni“ signál, po tom, čo strávila popoludnie výsadbou nejakých prekliatych kvetín vo svojej predzáhradke.
Aspoň toto vyčítal z jej podivnej reakcie, keď ju pozval na večeru. Teraz začal uvažovať, či nedošiel k nesprávnemu záveru, keďže vlastne nepovedala slovo „nie“.
Nikdy nerobil nátlak na žiadnu ženu, takže sa stiahol. Unáhlene. Potom ľutoval, keď mu posledných dvadsaťštyri hodín chýbala. Zvykol si na spoločné popíjanie ľadového čaju na jej terase, čo bola najlepšia časť z troch týždňov. Nikdy nestrávil toľko času zhováraním sa so ženou. Ženy, s ktorými sa stretával, sa zaujímali iba o to, čo mal v úmysle urobiť ich nahým telám.
Ale Cece visela na jeho slovách. A smiala sa jeho vtipom.
A to ju ani nepobozkal, ani s ňou nešiel na večeru.
Dvadsať štyri hodín bez ľadového čaju, bez rozprávania a bez úsmevov. Cnelo sa mu po nej. Nemohol ju dostať zo svojej mysle ani na jeden deň.
Žiadna žena ho ešte nikdy takto nevyviedla z miery.
Žiadostivosť bola zábavný a krátkotrvajúci. Nebývala posadnutosťou.
Tri týždne doma, zotavovania sa z poranenia nohy - suvenír z jeho poslednej misie – sa zmenilo na niečo, čo nečakal. Keď v prvý deň doma kríval k svojej schránke, neočakával nič viac vzrušujúce, ako bežnú poštu z fanklubu zberateľov účtov.
Keď sa rozleteli vchodové dvere na vedľajšom nájomnom dome a Cece prešla dole príjazdovou cestou, prvá vec, ktorú si všimol, bol sladký pupok žmurkajúci naňho medzi červenou polokošeľou a bielymi šortkami.
Myslel si, že mu túto a-skoro-sa-uzdrav dievčinu poslal jeden z jeho kolegov z BAD. V žiadnom prípade nemohla byť táto sexbomba z Božej vôle jeho susedkou.
Jeho šťastie nikdy nebolo až také žeravé.
Ale ona naozaj bola novým prírastkom do susedstva. Po prvý krát od kedy sa sem prisťahoval, ľutoval, že len čo sa uzdraví, bude musieť odísť.
V okamihu, keď sa na neho usmiala, Cece mu zničila všetky fungujúce mozgové bunky, ktoré vlastnil. Modré oči jej žiarili jasne ako zafíry hodené do horiaceho slnka. Zakaždým, keď otočila hlavu, bojoval s nutkaním dotknúť sa jej vlnitých gaštanových vlasov, ktoré jej hladili ramená.
V noci sa prebudil a premýšľal o tej hustej záplave rozprestretej na vankúši. Jeho vankúši. V jeho posteli.
Ale Cece nebola ten typ ženy, s ktorou stráviš niekoľko sparných nocí sa potom odídeš. Bol by prvý, kto by priznal, že ľahko získaval ženy len preto, že ženy, ktoré stretol, v ňom nevideli nič viac, než krátkodobé sexuálne vzrušenie. Niečo ich priťahovalo, až pokým neprišli na rad skutočné veci. Akceptoval, že po rokoch obetovania sa, strávi svoj život úplne sám.
Dočerta, nebol materiál na dlhodobý vzťah. Nie s jeho kriminálnou minulosťou alebo jeho súčasným zamestnaním, ktoré si vyžadovalo, aby sa dostal späť do väzenia obvyklým spôsobom.
A nebolo to, ako keby mohol povedať žene, že bol zatknutý a hodený do basy ako súčasť jeho popisu práce pre BAD.
Čo bolo dôvodom, prečo by sa mal poobzerať po niečom rýchlom, zábavnom a zabudnuteľnom, namiesto toho, aby čakal na rozhovor s Cece, tu na jedinom mieste, kde nemohla zmiznúť vo svojom dome a ignorovať ho. Snažil sa urobiť to isté, zabudnúť na Cece, ale strávil tri úžasné týždne predstieraním, že má normálny život, lebo sladká mladá žena ho hostila ľadovým čajom a rozprávala sa s ním. Donútila ho chcieť mať normálny život, len nevedel, ako to uskutočniť. Zo všetkých žien, po ktorých sa šplhal v svojej posteli, nechcel žiadnu tak ako Cece, a to ju dokonca ešte ani nedržal v náručí. Tráviť s ňou čas bolo sakramentsky dobré na to, aby ju znovu neskúsil pozvať von. Pokúsi sa udržať si ju.
Žiadna misia ho tak nevyviedla z miery ako táto.
Oficiálne sa vráti do práce v utajení o dva dni. Než sa tak stane, bude vedieť, ako s ňou na tom je. Odmietla s ním ísť na rande preto, že naozaj mala plány so svojím bratom, alebo preto, že nerandila so susedmi?
Chcel iba rande. Večeru, film... dočerta, nevedel čo. Čokoľvek. Niečo.
Ale ak mu dnes Cece povie nie, bude rešpektovať jej rozhodnutie a nechá ju tak... a potom požiada BAD aby ho presťahovali, zatiaľ čo bude preč na ďalšej misii, aby nemusel po príchode domov čeliť tomu, že na jej terase zbadá iného muža.
Popcorn mu praskal vo vrecku, drvený jeho päsťou.
Doparoma, doteraz nebol nikdy tak naviazaný na ženu.
„Hej, J!“ zvolal známy mužský hlas.
Jeremy zastonal. Čo tu doparoma robí Blade[3]? Odstúpil od steny altánku, o ktorú bol opretý a obzrel sa na Bladea, ktorý skracoval pätnásť metrovú vzdialenosť medzi nimi dlhými krokmi. Väčšina ľudí si myslela, že tento chudý, stodeväťdesiattri centimetrov vysoký chlap dostal svoje meno podľa toho, že mal telo, ktoré dokázalo prekĺznuť davom, ako dýka krájajúca vodu, nie preto, že už od základnej školy pri sebe vždy nosil vyskakovací nôž.
Potom čo bol zatknutý pri razii za predaj kradnutých áut a odsedel si to vo väzení, vrátil sa Blade domov a začal legitímne podnikať v Body Shop[4]. Prevychovať mačku, aby nelovila myši by bolo viac realistické, ale už rok bol čistý a prisahal, že sa chystá zostať na tejto strane zákona. Jeho úsmev ala Denzel Washington, charizmatický jazyk a všadeprítomný zmysel pre humor, priťahoval ženy rýchlejšie ako včely med.
Jeremy sa s ním stretol, keď sa ocitli v spoločnom bloku väzenských ciel vo Floridskom nápravnom ústave po tom, ako Jeremyho zadržali za prechovávanie kradnutého tovaru. BAD zabezpečilo tovar a udalo ho prostredníctvom donášača, takže Jeremy mohol odhaliť totožnosť sviniara, ktorý umučil a zavraždil troch tínedžerov, ktorí pre neho odmietli kradnúť.
Špinavá, ale uspokojujúca každodenná práca.
„Čo tu robíš?“ vkĺzol vedľa neho Blade v modrých džínsoch a červenom športovom tričku s motocyklovým dizajnom. „Toto nie je tvoje ihrisko, starý pes.“
„Hra s kosťami[5] je dávna minulosť.“ Jeremy hodil pohľadom na svoju vodnú pannu, aby sa ubezpečil, že Cece sa ešte neprebrala zo stavu kómy, ale ona nerobila nič, len žmurkla.
„Keď už hovoríme o kostiach, mám tu niečo podľa tvojej chuti.“
„O tom som nehovoril.“
„Ale je to to, na čo myslíš.“
„Ako si na to prišiel?“ Jeremy si prekrížil ruky.
„Tvoje oči sú otvorené.“ Blade nasadil úsmev, ktorý zničil všetky šance aby naňho zostal naštvaný.
K označeniu Bladea „blízky priateľ“ bola využitá táto definícia len preto, že skutočný priateľ mal bezpodmienečnú dôveru. Jeremy už od narodenia vedel, že každý, dokonca aj rodina, sa k vám môže obrátiť chrbtom.
Akokoľvek, keď šlo o venovanie dôvery niekomu ďalšiemu mimo Jeremyho tímových spoluhráčov v BAD, Blade bol vzácna výnimka.
„Teraz, keď sme zistili stav tvojej mysle,“ pokračoval Blade vo svojich urážkach, „som rád, že som si ťa všimol. Mám neskutočne žeravé babenky, ktoré si nechceš nechať ujsť, priamo tamto.“
Jeremy sa pozrel smerom, ktorým Blade ohol palec cez svoje rameno. Stredom parku k nim šli dve zmyselné, usmievavé krásky, oblečené v kostýmoch.
„Čo sú zač?“ Jeremy dúfal, že jeho nekontrolované podráždenie nebolo viditeľné, ale zoznamovať ho teraz s inou ženou bolo naozaj zle načasované. Posledná vec, ktorú potreboval, bola, aby sa Cece prebrala z tranzu a videla, ako flirtuje s inou ženou.
Ale Blade si niekedy dokázal všimnúť aj maličkosti a Jeremy nebol pripravený dať mu vedieť o svojej zaslepenosti k Cece.
„Ten čierny diamant v Kleopatrinom kostýme je Cleo. Ona je moja.“ Blade zakmital obočím. „Tá ryšavá zvodkyňa je Shelilah.“ Natiahol meno Shuh - liii - luh v adorácii[6].
„Shelilah? Je to vôbec skutočné meno? Mali v starovekom Ríme Shelilahy?“ Boli vôbec všetky tieto sochy cisárov z Ríma?
„Detaily, detaily. Jej meno je pravdepodobne Sheila.“ Blade zažiaril jedným z jeho som-na-ťahu úsmevom na ženy, zdvihol prst aby počkali a potom sa obrátil na Jeremyho. „No tak, chlape. Ty si môj talizman. Tieto dve sú perfektné. Presne podľa tvojho gusta. Sexi ženy, ktoré hľadajú rýchlu akciu a zajtra odchádzajú na Floridu. Všetko, čo chcú je pár mužských hračiek na noc.“
Rande jednorazovka.
Jeremy bol jednorazovka od prvých hodín svojho života, keď ho jeho matka hodila do najbližšieho smetiaku. Ani potom sa mu nedarilo o nič lepšie vo všetkých tých detských domovoch. Jediné miesto, kde si ho kedy chceli nechať, bola polepšovňa. Tam sa naučil zručnosti, ktoré ho dostali na cestu k rýchlym peniazom a ťažkým časom.
Ale všetko to skončilo s BAD, alebo aspoň sa zmenilo, pretože teraz sa dopúšťal trestných činov iba vtedy, keď si to vyžadovala úloha.
Jeremy pokrčil ramenami. „Nechám si to ujsť, ale aj tak vďaka.“ Mal voľných len štyridsaťosem hodín a zamýšľal stráviť s Cece toľko času, koľko len mohol, ak mu dá zelenú.
To bola jeho jediná šanca. Mohol by byť preč týždeň alebo mesiac a do tej doby by Cece mohla byť v náručí niekoho iného.
„Zbláznil si sa? Čo je to s tebou?“ Zavrčal Blade a zastrčil si palce za okraj vreciek svojich džínsov. „Nevidel som ťa so sukňou už dva týždne. Myslel som, že si vyliečený.“
V skutočnosti sú to už tri týždne, aby som bol presný. Ale kto by to počítal?
„Som vyliečený.“ Rana v stehne ho bolela, ale stehno fungovalo. „Ako si povedal, s nikým si ma nevidel.“ Jeremy pozrel na sochu Cece netušiac, čo ho posadlo že chce ženu, ktorá povedala, že je to po prvý krát čo sa presťahovala z domova. Mala ostrý dôvtip a nebola ani trochu pokorná. Príliš sladká, aby bola svetáčka alebo na rýchly flirt...
„No tak J. Vylez z tej prekliatej depresie v ktorej si. Ak neokúzliš tieto ženy, zruším ti tvoj preukaz zlý-chlapec.“ Blade sa usmial, čo znamenalo, že jeho nevyspytateľná myseľ nemyslela na nič dobré. „V skutočnosti poviem všetkým v okolí, že si sa zmenil na slabocha a že už viac nedokážeš knokautovať ženy.“
„Hryzieš, vieš? Poďme.“ Jeremy sa zmieril s malou debatou, kým sa mu podarí nájsť spôsob, ako sa vyvliecť z dohody s Bladeom bez toho, aby urazil Shelilah a pred tým, ako Cece odíde z festivalu alebo ho zbadá ako prvá.
A potom čo? Prejde sa naspäť k sochám, keď sa Cece preberie zo svojho tranzu a bude predstierať, že náhodou je na festivale a och, to je ale prekvapenie, že narazili práve na seba?
Slaboch.
* * *[1] Úrad Americkej obrany
[2]Marietta, štát Georgia, Spojené štáty Americké (vedľa Atlanty)
[3]Blade – čepeľ, ostrie
[4]Body Shop – obchod zameraný na fitnes a kulturistiku
[5]V skutočnosti autorka použila výraz „Boning up“ čo znamená niečo ako: tvrdo študovať, sústredene sa učiť, šprtať, lenže po preložení by to nedávalo zmysel, keďže v ďalšej vete pokračuje táto slovná hračka súvisiaca so psom a „bones“ = kosťami, preto som výraz zmenila na „hra s kosťami“ 
[6]Adorácia (wikipedia) - je vzdávanie úcty vzývaním, klaňaním a inými formami náboženského uctievania.

8 komentářů: