středa 9. dubna 2014

Born of Fury - Jde se do války (Úryvek 2)

Tak jo, je to prelozeno v rychlosti a musim priznat, ze par veci me tam docela mate, ale je to hlavne tim, ze neznam kontext. Bude to pak samozrejme upravene, az to budu prekladat na ostro, ale pro ty zvedavejsi tu mame dalsi uryvek z BoF :) Co si myslite o Sumi?

Jak se blížili k Akselově staré základně, Hauk s trhnutím Sumi zastavil. Měl z toho špatný pocit. Něco nebylo v pořádku.
„Dancere?“
Místo odpovědi se otočil a prohlížel si poušť kolem nich. Nic tam nebylo. Ale ten pocit stále přetrvával.
Sumi mu vjela rukama do vlasů a přinutila ho se na ni podívat. „Děsíš mě. Co se děje v té tvé hlavě?“
Vrhl po ní trpkým pohledem. „Ty se neděsíš.“
„Příležitostně ano. Takže, o co jde?“
„Jen mě pronásledují duchové minulosti.“ Podíval se znovu na základnu, která byla jen chatrnou, rozlámanou slupkou oproti tomu, jak ji naposledy viděl.
Za těch osm let se mnohé změnilo. V té době byla Kiara unesena Akselem a přivedena sem, aby tu zemřela. Nykyrian se dal na sebevražednou misi, aby ji zachránil. Vyslal Hauka, aby za každou cenu Kiaru získal, zatímco Nyk hrál návnadu pro Aksela a jeho muže.
I teď si dokázal vybavit ten úzkostný výraz v Nykyrianově tváři těsně před tím, než sem vyrazili. „Pokud toho nebudu schopen, řekni jí, že ji miluju, že jsem ji vždycky miloval, a že z našeho dítěte nemohu být více nadšený.“ Nykyrianova upřímná slova mu stále vysílala mráz po zádech. Jeho nejlepší přítel mu v té době přichystal zatraceně mizerný den. Stále za to Nykovi dlužil výprask.
Ale teď byla úplně jiná doba. Na krk mu dýchal úplně jiný nepřítel a snažil se ho zabít. Ten, jeho tvář a jméno neznal.
Pokrčením ramen se zbavil toho pocitu, vzal Sumi za ruku a vedl ji k polorozpadlé budově.
Udělali sotva tři kroky, když ho Sumi zastavila. Zamračeně se na ni podíval.
Skrčila se a zatahala za jeho paži, aby udělal to samé. Bez otázek poslechl. Sumi zúžila pohled na stín, který se objevil ve dveřích základny. Aby se lépe ukryla, doplazila se po zemi k malé vyvýšenině v zemi. Stáhla svou zbraň z Haukova ramena a využila její zaměřovač, aby si prohlédla budovu.
„Máme problém,“ zašeptala a podala zbraň Haukovi.
Podíval se přes zaměřovač a pak zaklel, když uviděl, co ji znepokojilo.
„Inkové?“
Zavrtěl hlavou. „Boldoriané.“
„Jak to víš?“
„Jednoduše z jejich počtu. Inkové cestují v menších skupinkách a nepřipravují pasti. Jsou to zbabělí lupiči.“
„Tak fajn… podívám se z blízka. Uvidíme, co zjistím.“
Popadl ji za ruku, když vyrazila pryč. „Já to udělám.“
Usmála se jeho nabídce a poplácala ho po paži. „Jsi příliš velký na to, aby ses skryl, zlato. Víš to. Tohle vyžaduje někoho, kdo může skutečně splynout se stíny… ne někoho, kdo sám bude obrovský vrhat.“
„Sumi…“
S očekáváním se na něj podívala.
Hauk zaváhal, když zíral do těch oříškových očí, které ho spalovaly. Vtipné, že si před osmi lety myslel, že je Nykyrian idiot proto, že neřekl Kiaře sám to, co chtěl, aby věděla. Že jejich společný čas promrhali v tichosti.
Teď to chápal. Bylo těžké pustit někoho tak hluboce do vašeho života. Nahlas přiznat, že oni samotní, si drží místo uvnitř vás, kde vás jen oni mohou zničit. A Sumi rozhodně držela jeho srdce i duši v jejích jemných rukou. Jediný tvrdý pohled či slovo z jejích rtů by ho dokázaly zlomit hůře, než jakýkoliv nepřátelský útok.
Jen to řekni.
Řekni jí to.
Slova ho dusila. Nejsi zbabělec.
„Budu hned zpátky.“
Než stihl promluvit, byla pryč. Hauk nedokázal dýchat, když si uvědomil, že ji nechal jít, aniž by jí řekl, ať na sebe dává pozor. A každá uběhlá minuta pro něj byla jako naprostá muka, když si představoval všechny možné zvěrstva, co ji mohla postihnout.
Prosím, vrať se.
Pokud by jí někdo ublížil, roztrhal by ho na kusy a užíval by si to. Nikdo by raději neměl položit ani jediný prst na její tělo. Raději by ani neměli vrhnout zlý pohled jejím směrem.
Zoufalá bolest v něm narůstala, když ho mysl mučila trýznivými možnostmi. Andarion v něm chtěl okamžitě zaútočit na základnu a srovnat ji se zemí.
Ale rozumnější část z něj věděla, že kdyby to udělal, Boldoriané by zabili každého, koho v této budově miloval dříve, než by prošel dveřmi.
Je vyškolenou vražedkyní, ne civilistkou. Dej jí čas to prozkoumat.
To se mnohem snadněji řeklo, než udělalo. Nenáviděl, že neměl komunikátor v uchu, díky kterému by s ní mohl zůstat v kontaktu. Že nevěděl, co se dělo.
K čertu s touhle blbostí…
Byl připraven vyrazit, když ucítil na své noze ruku. Přetočil se s úmyslem roztrhnout hrdlo svému útočníkovi.
Dokud se nepodíval do páru krásných oříškových očí. Popadl ji do náruče a pevně ji k sobě přitiskl.
„Nemůžu. Dýchat.“
Uvolnil sevření. Lehce.
Sumi si položila hlavu na jeho hruď a usmála se, když ji naplnilo teplo. Možná neřekl, že je pro něj důležitá, ale to objetí vyprávělo o strachu, který cítil. „Pořád nemůžu dýchat.“
Nakonec ji pustil. „Co jsi zjistila?“
„Je to ošklivější než peklo. Rozhodně tvůj typ místa. Plné nežádoucích osob, které jsou příliš vyškoleni a mají příliš munice… a nedostatek mýdla.“ Podala mu malý batoh.
Spadla mu čelist, když ho otevřel a našel tam hromadu elektroniky. „Kde jsi to vzala?“
Mrknula na něj. „Vrah, pamatuješ? Dva z jejich nejstatnějších sem sejmula vzadu. Doufám, že to nebyli ničí přítelkyně. Nicméně, tohle měli na sobě. Nestihla jsem ani spočítat těla. Ale v prvním patře je jich alespoň dvacet. Nahoře se to zdá být více. Jsou vyškoleni. Jsou to divoši. A jsou připraveni na Andarioňana.“
„Máš pravdu. To zní jako můj typ místa. Pojďme se vrátit a naplánovat párty.“
„Ano, pane. Kapitáne, pane. Až po vás.“
Hauk se zamračil při jejím použití hodnosti, kterou ho nikdo neoslovil již roky. Znělo to tak zvláštně, a přesto, zbožňoval to škádlivé světlo v jejích očích. Než se stihl zarazit, políbil ji na rty a pak se odplazil pryč do bezpečného prostoru, kde mohli plánovat a svázat Illyse.
Sumi následovala Dancera zpět k útesům. Objevili malé útulné místo, které mohli využít jako úkryt. V tichosti seděla, zatímco si prohlížel plány základny.
„Bez pochyb je drží buď přímo nebo v blízkosti Akselovi staré kanceláře.“ Ukázal, kde zhruba to v druhém patře bude na nákresu, který načrtl do jeho tabletu.
„Před jakou dobou byla tvá mise?“
„Před osmi lety.“
Rozšířily se jí oči. „Jsi si těmi místy jistý?“
„Jo, mám děsivého pamatováka na plány. To je důvod, proč jsme s Darlingem tým. Bez schématu si nezapamatuje ani hovno.“
Ale to, co na ni opravdu udělalo dojem, byl fakt, že i když měl mnohem více zkušeností s plánováním takových akcí, pořád poslouchal její návrhy a rady. Ani se moc nezlobil či nebyl defenzivní, když kladla otázky, jako byla ta o jeho paměti. To, že nestavěl jeho ego do cesty, o něm vypovídalo mnohé. Choval se k ní jako k parťákovi.
A to pro ni znamenalo vše. Nikdo nikdy nebral příliš velké ohledy na její názory.
S povzdechem obrátil tablet. „Tady bývala munice, když to vlastnil Aksel. Napadlo mě, že pokud tam stále je a my bychom se tam dostali, dalo by nám to hodně palebné síly.“
„To je velké pokud.“
„Já vím.“ Zamyšleně si palcem třel vousy na bradě.
„Ale líbil se mi ten nápad s utvořením časovače, co odstřihne elektřinu. Co kdybychom zkusili standardní postup pro dva vrahy Ligy a vzali to systematicky? Mohli bychom popadnout zbraně, když bychom je našli. Co si o tom myslíš?“
Dancer to zvažoval. „Další velké jestli. Neznáme velikost jejich zásobníků ani úroveň nabití. Už jsem to zkoušel a akorát jsem tím získal nakopaný zadek. Nehodlám si to zopakovat. Nicméně… tvůj nápad se mi zatím líbí nejvíc. Můžeme to zkombinovat s tím, co jsem dělával s Darlingem. Říkala jsi, že jsi viděla útok na vězení?“
Kývnula. „Ale… vy dva jste byli tak trochu bezostyšní, když jste to dělali. A nemáme tady armádu Sentelly a Tavali, aby nás kryli.“
„Jo, no, s Darlingem běžně nejsme tak sebevražední. Byl trochu na hraně z toho, že si myslel, že zabili jeho ženu a toužil po krevní mstě. Ale byl to náš normální způsob útoku, jen na to obvykle jdeme jemněji. Pokud jsi studovala mé pohyby, pak víš, jak mě krýt z boku.“
„Budeš vepředu?“
„Jo. Znám to uvnitř.“
Sumi zaváhala. Vepředu, to byla ta nejnebezpečnější pozice. Zanechá ho to úplně odhaleného.
Dancer se setkal s jejím pohledem. „Dává to největší smysl. Já je nalákám. Ty dorazíš.“
Oči se jí zalily slzami. „Nejsem si jistá, že tě to můžu nechat udělat.“
Hauk ztuhl, když zaslechl ta nejcennější slova ve vesmíru. I když miloval své přátele, nikdy jim nevadilo ohrozit jeho zadek kvůli misi. „Sehrajeme své role. Všichni se vrátíme domů.“
Rty se jí zachvěly. „To bys raději měl. Pokud mi zemřeš, nikdy ti to neodpustím.“
Přitáhl si ji k sobě a pevně ji stiskl. „Nikam nejdu, mia. Mám slib, co musím dodržet.“
Její horké slzy mu spadaly na kůži, když mu obtočila ruce kolem krku. „Miluju tě, Dancere,“ zašeptala. „Opravdu ano. Nikdy jsem to nikomu neřekla. Ani Kaleinině otci.“
Po celou minutu nedokázal promluvit, jak se jeho srdce roztříštilo a zůstalo po těch slovech celé zubaté a od krve. Bývaly časy, kdy snil o tom, že mu žena řekne tato slova. Ale ten sen zemřel společně s Kerisem.
Ale teď…
Nemohl uvěřit, že skutečně našel někoho, kdo ho dokáže tolerovat.
„Taky tě miluju, munatara la frah.“
Sumi se odtáhla a podívala na něj. Nemohla uvěřit tomu, co slyšela. Ne, dokud nespatřila pravdu v jeho očích. Nikdy se na ni nikdo tak nedíval.
Jako kdyby byla vzduchem, který dýchal.
„Nedovolím, aby tě Dariana dostala, Dancere. I kdybych jí měla podříznout ten její zatracený krk, abych tě udržela v bezpečí, udělala bych to. A vychutnávala bych si při tom její krev, jenž by mi proudila pod rukama.“
Přes celou jeho tvář se mu rozšířil úsměv, který odhalil jeho tesáky. „Mluvíš jako opravdová Andarionská válečnice.“
Zvedl si její ruku ke rtům a vtiskl jí polibek do dlaně. „Jsem a vždy budu tvůj, jen tvůj, Sumi.“ Přitiskl k ní tvář, než ustoupil.
Zevnitř jí drásal strach o něj, když sledovala, jak se připravuje na jejich útok. Ale věděla, že to musí nechat být. V nejbližších hodinách si nemohla dovolit, aby jí jakékoliv emoce zahalovaly úsudek či ji přiměly zaváhat.
Tady šlo o bitvu a Dancer potřeboval v zádech vraha. Ne emocionální ženskou, která by ho rozptylovala.
Z jejich těl se zbavili všech barev kromě černé a hnědé, aby se lépe ukryli ve stínech.
Hauk se zamračil na její vlasy, když si všiml světlé barvy. To určitě vynikne. „Už chápu, proč jsi na sobě měla černou paruku.“
Sumi kývnula při jeho prohlášení. „Je těžké skrýt světlé blond vlasy ve tmě.“
Podal jí svůj šátek, kterým si zakryla vlasy. Přidal více špíny a hlíny na její kůži pro maskování. To samé použil na jasnější oblasti jeho obličeje. Čelo, podél lícních kostí a na bradu. Skutečným Andarionským způsobem si vykreslil geometrické obrazce, které byly krásné a zároveň praktické. A tentokrát v tom rozhodně viděla znaky jeho rodiny.
Než odsouhlasil její oblečení, sundal si z ramen košili a přetáhl ji přes ni.
Zamračila se nad jeho jednáním. „Co to děláš?“
„Je odolná proti výbuchu. To tvé pončo není.“
„To se ale mám. Ty až tak ne, protože tam nehodlám nakráčet, aniž bys měl ochranu.“
Usmál se jejímu vzteku, když z batohu vytáhl kabát Sentelly. „Nebudu bez ochrany.“
Když zvědavě pozvednula obočí nad tím, proč jí nedal kabát, podal jí ho. V okamžiku, kdy tu hmotnost upustil, klopýtnula dopředu. „Ach můj Bože! Z čeho to je vyrobené? Z kamení?“
Rozesmál se. „To je to, co nosíme do boje.“
No, to jistě vysvětlovalo velikost jeho postavy. Ta věc musela vážit sto kilo.
Nejméně.
Mrkl na ni, natáhl ho na sebe a pak si odtáhl copánky z obličeje.
Lehce přejela rukou přes černý kroutící se vzor, který se mu táhl od oka přes tvář. „To je jestřábí křídlo, že?“
Naklonil k ní hlavu. „Jestřáb. To po něm byla má rodina pojmenována.“
Nejdivočejší okřídlený dravec známý v každém světě. Říkalo se, že jsou smrtící kdykoliv je jejich hnízdo ohroženo. Teritoriální a vzdorovitý.
„To je důvod, proč je tu tvá Endurance[1]?“ Tohle byla jedna z rodných zemí jestřába.
„Z části. Ale také proto, že to Oksanansům má rodina zabránila zotročit náš svět. Během Endurance vždy vyšplháme na nejvyšší bod v Oksaně, abychom tam získali jedno jestřábí peří či kost k připomenutí oběti, kterou naše rodina prokázala naší planetě. Abychom našim mladým ukázali, že mohou dosáhnout jakéhokoli cíle a přejít jakoukoli překážku. A to bez ohledu na to, jak vysoko vystoupají, vždy tady bude rodina, která je chytí, pokud padnou.“
Ale jeho nikdo nechytil, když padl. Byl ponechán o samotě, pak opuštěn a jen pro smích.
A od Thii věděla, že to Dancer nezvládl až na vrchol, než Keris zemřel. Místo toho Dancer zjistil, že se k němu jeho rodina obrátila zády, protože nebyl tím synem, jakým měl být. V té chvíli si uvědomila, že to byl důvod, proč bojoval tak, jak bojoval. Jako kdyby chtěl všem dokázat, že je hoden.
Dokonce i sám sobě.
Políbila ho na rty. „Jsi tím nejsilnějším mužem, jakého jsem kdy poznala, Dancere. Nikdo není hoden tvého šlechtického rodu. Ctíš svou rodinu i předky. Jsi poklad Andarie. Vím, že první Dancer z Klanu Hauků Válčící Krve se usmívá pokaždé, když se podívá dolů a vidí sílu a krásu svého jmenovce.
Hauk nemohl dýchat, jak si ta slova v duchu zopakoval. S nikým se nikdy necítil tak, jako s ní. Jako kdyby mohl dokázat cokoliv. I létat. „Nedovolím, aby ti ublížili.“
„A já nedovolím, aby ublížili tobě.“ Vytáhla nůž a sundala si šátek z hlavy.
Nechápal, co dělala, dokud ho nerozsekla napůl a neobmotala mu část kolem obličeje a hlavy. To bylo to, jak Andarioňané bojovali. Nikdy neodhalovali tvář svým nepřátelům.
Když skončila, oplatil jí tu laskavost. Uvázal Illyse, aby se ujistil, že nebude raněna. A pak společně, bok po boku, zamířili do války.

[1] Tady si nejsem jistá, jak to překládat, zvlášť když neznám moc kontext + je to velkým písmenem. Normálně to slovo znamená něco jako vytrvalost/odolnost. Upřesním to potom v celkovém překladu knihy, až to bude jasnější :P Ani si nejsem jistá tím, co je to za druh jestřába – říkají mu v aj „sparn hauk“, ale opravdu se nevyznám v přesných anglických názvech jednotlivých druhů. Nevíte někdo? :P

14 komentářů:

 1. Skvelé, už sa teším, ďakujem :-)

  OdpovědětVymazat
 2. vdaka za preklad.....
  A Keris kedy zomrel?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Netusim :) Bude to urcite vysvetlene v celem dile. Ja vim jen ze zemrel a celkove toho o Andarionech moc nevime. To zjistime.... uz za 81 dni! :D

   Vymazat
 3. Vůbec nevím, kdy zemřel a upřímně souhlasím, opravdu je tam dosti nejasností. Ale stejně je to patřičně napínavé. Díky moc za překlad :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Dakujem za preklad, uz sa moooooc tesim :-)

  OdpovědětVymazat
 5. no počkať nestihla som to prečítať celé lebo som v práci, ale chcete mi povedať že Nyk a Kiara sú mŕtvi? to snáď nie, to je škoda, prečo ich autorka nechala umrieť? to je strašná škoda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ej ha už viem kde je problém, v tej rýchlosti som začiatok v robote zle prečítala, ten Kiarin únos sa vzťahuje na 1. časť, beriem späť, neumreli len ja si musím zohnať okuliare :)

   Vymazat
 6. Moc děkuji, už se těším na překlad.

  OdpovědětVymazat
 7. Kto je Keris ?? :D asi mi to meno uniklo z predchádzajúcich dielov O.o

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On tam nebyl jeste zmineny :) Keris je bratr Darlinga a Faina :)

   Vymazat
  2. Blbnu... ne Darlinga, ale Hauka a Faina :D

   Vymazat
 8. Moc se těším na překlad. Díky

  OdpovědětVymazat