pátek 9. května 2014

Proste zlý - Kapitola 7

„Kedy si dostal informácie zadarmo?“ Namietal Jeremy chladným hlasom, ktorý povedal viac než slová. Avšak jeho ruky zvierajúce mobilný telefón boli vlhké. Vo väzení už čelil posadnutým vrahom, vymletým narkomanom v celách zadržania a teroristom s automatickými zbraňami.
Nikdy ho nič nevydesilo tak, ako sa teraz bál o život Cece.

„Vždy je niečo po prvý krát,“ zaspieval Starface so smiechom. „Mám niečo, čo chceš a ty máš môj tovar.“
Jeremy mal jedinú možnosť. „Kde sa chceš stretnúť?“
„Buď v Buckhead[1] o piatej, maj telefón po ruke a nepodraz ma, lebo ju dostaneš naspäť po kúskoch.“ Telefónna linka s náhlym kliknutím stíchla.
„Volám FBI.“ Vinny siahol po mobilnom telefóne.
„Počkaj!“
Vinny zaklapol telefón. „Počúvam.“
Jeremy prikývol vďačný, že Vinny pochopil, že im obom ide o rovnakú vec. Udržať Cece nažive. „Je v tom zapletená len preto, že ju FBI využila, takže im neverím, že ju nevtiahnu do ďalšieho nebezpečenstva.“
„Máš nápad?“Vinnyho vrchná vrstva profesionálneho právnika sa vytratila, zanechajúc tvrdé oči brata ochotného urobiť čokoľvek, aby ochránil svoju sestru.
To nebolo nič v porovnaní s tým, čo bol ochotný urobiť Jeremy. Prikývol. „Chystám sa vymeniť kartu so Starfaceom.“
Vinny na chvíľu zamyslene prižmúril oči, potom sa mu na ramenách usadila rezignácia. „Moje schopnosti sú v súdnej sieni, nie v tejto oblasti. Nechcem riskovať život Cece. Zavolám zálohu,“ povedal, pričom jasne myslel svoju rodinu v Ontariu.
„Nie je čas. Máme štyri hodiny. To je všetko. Ja som trénovaný v tejto oblasti, takže to urobíme po mojom.“ Jeremy čakal námietky.
Ak by ho nepoznal, prisahal by, že nový výraz vo Vinnyho očiach bola úcta a možno aj trochu dôvery. Bolo by to smiešne, ak by to nebolo kvôli tomu, že Jeremy sa chystal dokázať Cece, že je rovnaký zločinec ako Starface.
A ak by sa jej to zviera dotklo, Jeremy by zabil Starfacea vlastnými rukami.
Vinny už opäť hovoril svojím právnickým hlasom, ako by radil klientovi. „Uvedomuješ si, že v prípade, že FBI zistí, že si dal pamäťovú kartu Starfaceovi, budeš odpísaný a ja ti nebudem môcť pomôcť.“
„Je mi to jasné. Všetko čo potrebujem je, aby si urobil čo máš, kým ja budem robiť čo musím.“ Jeremy očakával, že Vinny bude chcieť ísť s ním, ale jej brat urobil, čo si želal.
„Súhlasím.“
***

Jeremy zabubnoval prstami po volante. Pred pol hodinou zaparkoval svoje Tahoe pri reštaurácii IHOP[2] v triangli tvorenom ulicou Peachtree a križujúcou Roswellovou cestou. Najcentrálnejšom mieste, aké mohol vymyslieť v modernej časti Buckhead. Popoludňajšia špička v strede Atlanty o piatej vrcholila a škaredé počasie strojnásobilo faktor zlosti na preplnenej medzištátnej diaľnici.
Dážď zaplavil jeho čelné sklo a hrom otriasol nebesami.
Zazvonil mu mobil. Ozval sa, „Sunn.“
„Pripravený obchodovať?“ zasmial sa Starface.
„Kde?“ Jeremy ignoroval smiech. Veril v staré príslovie, že „kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie.“
Starface ho nasmeroval do zatvoreného klubu, tri míle ďaleko. Jeremy zatočil cez križovatku pri výpadovke a preplával bočnými uličkami. Keď došiel k nočnému klubu, obišiel okolo na parkovisko v zadnej časti, kde sa prázdne plechovky od piva sa vznášali v mláke. Športová bunda, ktorú si obliekol mala vnútri zhora po bokoch popruhy, ktoré niesli váhu bez toho, aby ťahala látku nadol. Strčil svoj Walther P99 do pravého vrecka vystuženého popruhom, ktorý uniesol zbraň bez toho, aby niekto zistil, kde je uložená.
Okrem toho vždy nosil v topánke nôž. Tento zvyk bol pozostatok z čias, keď bol tínedžer a zostať nažive sa rátalo viac, než obavy z porušenia zákona.
Jeremy vyvolal na svojom mobilnom telefóne textovú správu, pripravenú na odoslanie Vinnymu a zasunul telefón opatrne do pravého predného vrecka džínsov. Hodil kľúče pod sedadlo a vyliezol von. Husté kvapky mu bičovali tvár a blesk prepichol tmavú oblohu.
Než sa dostal k zadným dverám zatvoreného klubu, Jeremy vsunul ruku do svojho ľavého vrecka bundy v ktorej mal kliešte a fotografickú kartu. Pravou rukou vkĺzol do vrecka svojich džínsov v neformálnej póze, ako by na niekoho čakal.
Zadné dvere sa otvorili samé, ako očakával.
Jeremy zovrel ľavú ruku okolo rukoväte ťažkých klieští a opatrne stlačil ich zuby k sebe, potom vytiahol ruku s fotografickou kartou zovretou kliešťami a ukázal im ju.
„Povedz Starfacemu, že mám kartu.“ Jeremy čakal na odpoveď. Mohli ho zastreliť, ale nikto s polovicou mozgu by neriskoval šancu, že jedno jednoduché stlačenie by mohlo zničiť kartu, alebo že nemusí mať skutočnú.
„Povedal som mu,“ ozval sa hlas. Dvere zívli a celkom sa otvorili.
Jeremy vošiel vďačný, že počasie vonku spôsobilo, že nebo bolo tmavé, takže jeho oči sa mohli rýchlejšie prispôsobiť. Trvalý dym a telesný zápach sa prevaľovali vo vzduchu, keď nasledoval statného chlapíka s podobnou stavbou tela, ako mal on. Starfaceovparťák mal pozdných štyridsať a držal 9 mm Browning s ľahkosťou človeka, ktorý sa len zriedka pohol bez neho.
Keď došli k baru, Jeremy zakričal: „Kde je?“
Na druhej strane špinavej miestnosti, vystúpil Starface spoza rohu. Usmial sa a potiahol lano na konci ktorého bolo pripojené čosi mimo jeho zorného poľa.
Na konci lana sa objavila Cece, priviazaná za pás. Bledá, vydesená a potkýnajúca sa, zastala vedľa Starfacea.
Jeremym prehrmela zúrivosť, ale nemohol ju vypustiť, aby nestratil sústredenie. Dostane ju odtiaľto. Len si prial, aby mal minútu na to, aby jej mohol povedať, že ju miluje.
Prstami jemne stisol tlačidlo na mobilnom telefóne vo svojom vrecku, odoslal správu a modlil sa, aby prešla.
„Dobre, poďme obchodovať,“ požadoval Starface a zdvihol koniec lana aby to zdôraznil.
„Pošli ju sem, potom odovzdám kartu tvojmu chlapovi.“
„Nie. Polož kartu na bar a ja ju nechám ísť.“
Jeremy sa zasmial, ako sa on a Starface snažili navzájom oblbnúť. „Ako keby si naozaj čakal, že to urobím. Vieš, že na moje slovo sa môžeš spoľahnúť.“
„To bolo v base, ale ja som ťa pár rokov nevidel, takže...“ pokrčil ramenami Starface, naznačujúc svoj nedostatok dôvery.
„Dlžíš mi,“ vrátil mu Jeremy.
Starface sa zamračil, materské znamienko sa mu zmrštilo do odporného tvaru. „Ako si na to prišiel?“
Jeremy nemohol pozerať na Cece, keď povedal, „Samthe Man šiel za federálmi. Keby som ho nezložil, prinajlepšom by ho dostal niekto iný a nestáli by sme tu.“ Nemusel vidieť Cece, aby vedel, že pochopila čo povedal. Počul jej vzlyk po priznaní, že je do toho zapletený.
Zo všetkých vecí, ktoré musel strpieť, s tým, že jej zlomil srdce sa mu bude žiť najťažšie.
„Ako si sa o tom všetkom dozvedel?“ chcel vedieť Starface.
„Ziggy sa poistil,“ povedal Jeremy, držiac sa svojho príbehu. Potreboval ju oslobodiť, teraz. „Meškáš s dodávkou. Každý v tomto meste hľadá tú kartu.“ Blade prišiel s týmto bonbónikom, keď bol Jeremy na ceste do Buckhead.
Starface sprosto a hrubo zanadával.
Cece sa prikrčila, priťahujúc k sebe Jeremyho pozornosť. Pozerala cez neho, ako by bol mŕtvy, čo teraz pre ňu aj musel byť.
Je čas to tu zabaliť, inak sa veci stanú riskantné. „Dohodneme sa, alebo nie?“ Odsekol Jeremy .
Miestnosť stuhla, všetci štyria čakali, že niekto urobí prvý ťah. Starface konečne rozviazal Cece a mávol rukou smerom k Jeremymu, naznačujúc jej, že má ísť.
Cece sa nemohla rozhodnúť, či chce plakať úľavou alebo od hnevu. Aj tak bola príliš vystrašená, aby to urobila, keď ich oboch, Jeremyho aj jej život boli v nebezpečenstve.
Starface nedovolí Jeremymu odtiaľto len tak odísť.
Na vratkých nohách prešla miestnosťou, očami sledovala muža mieriaceho na ňu už s druhou zbraňou ktorej čelila v priebehu dvoch dní. Prehltla a obrátila pozornosť k Jeremymu, ktorý sa vôbec nepodobal mužovi s ktorým strávila posledné tri týždne a do ktorého sa zamilovala.
Bezstarostný sympaťák bol preč.
Z Jeremyho vyžarovalo nebezpečenstvo, jeho pevný postoj ohrozoval každého, kto by sa pohol nesprávnym smerom a pohľad v jeho tvári bol divokejší ako čokoľvek, čoho kedy bola svedkom.
Bez ohľadu na to, ako hlboko bol v tomto zmätku zapletený, v tej chvíli bez pochybností vedela, že by mohol a zabil by každého v tejto miestnosti, kto by jej ublížil.
To by mohlo byť príjemné, ak by bol nositeľ zákona, ale nie po tom čo priznal, že je do toho celého zapletený. Starfacea spoznal v base. Hodiny na seba nadávala za to, že posudzovala Jeremyho dvojitým metrom. Keby sa jej len podarilo zastaviť čas a povedať mu, že sa ospravedlňuje, že mu dlhuje za šancu, všetko mu vysvetliť, ktorú jej dal.
Ale práve priznal svoju úlohu v tom všetkom.
Keď pristúpila k Jeremymu, rozmýšľala čo mu povedať. Ten krátko zavrtel hlavou, bez toho aby sa na ňu pozrel. Smrtiaci záblesk v jeho očiach zostal zameraný na hrozbu za jej chrbtom.
Jeremy ju vzal za ruku a jemne si ju pritiahol za seba. Obzrela sa na ich potenciálnu únikovú cestu cez zadné dvere. Úzka chodba sa ťahala štyri a pol metra a potom prudko zatáčala doprava k východu.
Mal Jeremy v úmysle vyviesť ich tadiaľto?
„Vypadni,“ povedal Jeremy ticho, bez toho aby sa otočil. Hovoril s ňou.
„Zabijú ťa v tej minúte, keď odídem.“
„Aspoň raz to bude mať zmysel.“ Prehltol. „Stojíš mi za tú cenu.“
Nepáčilo sa jej, ako to znie. „Nie, Jeremy-“
„Nikto sa ani nepohne,“ odsekol Starface. „Nie, kým nedostanem svoju kartu.“
Ja tu zostanem. Ona odchádza,“ povedal Jeremy neochvejným tónom. „Len čo odíde, dostaneš kartu.“ Odmlčal sa a potom prikázal, „Teraz, Cece.“
Ako by ho mohla opustiť? Zabijú Jeremyho v tej chvíli, ako odovzdá kartu. „Ale -“
„Keď zostaneš, dostaneš nás do oveľa väčšieho nebezpečenstva,“ povedal zamietajúc všetky argumenty s ktorými by mohla prísť.
Jeremy mal plán a ona ho mohla zabiť tým, že nevedela aký. Napriek všetkému čo sa stalo mu dôveruje, takže musela dôverovať aj tomu čo jej povedal práve teraz.
Cece cúvala pomaly k zadnému východu, zatiaľ čo traja muži stáli mlčky proti sebe. Keď došla k dverám a vyšla von na dvor, udrel do nej dážď. Ako sa dvere zavreli, všetky svetlá vnútri baru zhasli.
Miestnosťou zazneli výstrely.
Jeremy. Vrhla sa k dverám, ale schmatli ju ruky a strhli ju dozadu. Obklopili ju agenti FBI.
Snažila sa vyslobodiť, kričala na nich aby sa dostala dovnútra a pomohla Jeremymu.
Vinny pribehol, požadujúc, „Mali sme dohodu. Dajte mi ju.“
Sirény revali medzi búrkovými hromami vybuchujúcimi im nad hlavou. Vnútri budovy zapraskali ďalšie výstrely.
„Je tam Jeremy,“ kričala na svojho brata a na každého, kto bol ochotný počúvať. „Pomôžte mu niekto. Pustite ma!“
„Oni to vedia,“ povedal jej Vinny a pevne ju držal vo svojom náručí, zatiaľ čo bojovala a metala sa mu v rukách, ako divá.
Výstrely stíchli.
Zadržala dych, bála sa premýšľať čo sa stalo s Jeremym. Vinny ju zabalil do plášťa.
FBI a SWAT sa hrnuli odvšadiaľ, zaplavili budovu zo všetkých strán. Vo vnútri boli vypálené nové výstrely, ale boj za sekundu skončil.
Ambulancia vtrhla na parkovisko, spod pneumatík jej vystrekovala voda.
Vinny sa ju snažil odviesť preč.
Nie! Chcem vidieť Jeremyho.“ Jej srdce sa roztrieštilo nad Jeremyho priznaním, ale musela vedieť či je nažive. Zopäla ruky, modlila sa za zázrak.
Tím zdravotníkov bol pripravený. Čo do pekla to FBI trvá tak dlho? Jeremy by mohol vykrvácať na smrť, ak bol zasiahnutý.
Zo zadných dverí sa vynoril zvláštny agent Denton. Neuvedomila si, že je tu. Denton pokynul zdravotnému tímu. „Interiér je zabezpečený. Máme jedného nažive.“
Vyskočila na nohy, keď zdravotníci zmizli v budove. Vinny jej ovinul ruku okolo ramien, dodávajúc jej silu.
Dážď ustúpil do mrholenia. Voda sa zlievala so slzami, ktoré jej stekali po tvári.
Keď zdravotný tím vybehol s nosidlami, takmer sa jej podlomili kolená nad pohľadom na kyslíkovú maskou na Jeremyho tvári. Krv mu presakovala na hrudi, na mieste, kam bol zasiahnutý do pleca.
Vytrhla sa Vinnymu a rozbehla sa za nosidlami. Jeremyho oči boli zatvorené, jeho koža bola šedá, ale bol nažive.
„Chcem ísť s ním,“ povedala záchranárom, keď ho začali nakladať.
„To nemôžete, madam.“
„Prečo nie?“ Bude sa s nimi dohadovať, vrátane FBI a jej brata, ak bude musieť, aby mohla zostať s Jeremym.
Vinny ju znovu pritiahol k sebe. „Nemôžeš, sestrička.“ Uvoľnil zovretie, keď sa nehýbala a povedal, „Je zatknutý.“
Vtedy Cece zbadala, že Jeremyho zápästia boli pripútané k železám na nosidlách.
Vinny dodal, „Ale ty si voľná. Dohodol som sa s FBI.“
Záchranári naložili nosidlá a zavreli dvere.
Cece sa otočila k Vinnymu, všetko utrpenie a bolesť, ktoré dnes zadržiavala, vytryskli von. Zajačala, „Riskoval svoj život, aby ma zachránil. Ako si im ho mohol predhodiť?“
Vinny si vzdychol, naklonil sa k nej a zašepkal, „To bol Jeremyho nápad. Dal mi skutočnú fotografickú kartu aby som ju vymenil za tvoju slobodu.“
Ach, Bože môj. Jej bratia si nemysleli, že by niekto mohol byť pre ňu dosť dobrý, ale ona konečne našla muža, ktorého milovala... a nezaslúžila si ho.
A teraz ho nikdy neuvidí.
[1]Buckhead – časť Atlanty
[2]IHOP – sieť reštaurácií, táto v Atlante je zatvorená J Ja proste milujem Google mapy aj žltého panáčika.
Odkaz: https://www.google.sk/maps/place/IHOP+Restaurant/@33.840581,-84.378272,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x88f5058c61b798c1:0x197d9075b449911f?hl=sk

8 komentářů:

 1. Vďaka za pokračovanie - za preklad a korekciu. ♡

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji mnohokrát za překlad a korekci ! ! !

  OdpovědětVymazat
 3. Tak dufam ze ho z toho BAD dostane dik momo:)

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za překlad.

  OdpovědětVymazat
 5. Ďakujem za preklad :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Díky za překlad.

  OdpovědětVymazat