pondělí 19. května 2014

Styxx - 25. říjen 9532 př. n. l.Styxx si táhle povzdechl. Zítra by se měli ocitnout v bitvě. Posledních několik hodin pracoval s Galenem na proslovu, který měl jejich muže sjednotit, spojit a povzbudit k boji.
Když dorazil na frontu, aby se k nim přidal, nepřátelské myšlenky didymoské armády na něj zaútočily jako salva šípů.

Musíme následovat toho bezcenného červa do boje? To jako vážně?
Král nás urazil, když nám poslal chlapce ve chvíli, kdy potřebujeme v našem čele muže.
Kdy se Didymos stal terčem vtípků? Ostatní Řekové se nám posmívají, proč by taky neměli, že? Vede nás holobrádek, kterého by ještě měly kojit matčiny cecky.
Horší ale bylo, že jejich myšlenky zrcadlily jeho vlastní. Tedy alespoň ty, které nebyly sexuální povahy.
Kruci, pro Estese by bylo terno prodávat ho tady, kde ho všichni vojáci chtěli nenávistně ojet. Vědomí, že je zítra bude mít za zády, bylo velice znepokojující...
Navíc těžce ozbrojené.
Styxx přitáhl Troianovi uzdu, takže je mohl oslovit s Galen na koni po svém boku. Žaludek se mu scvrkl, když čelil jejich otevřenému a naprosto zřejmému pohrdání a opovržení. Ačkoliv na to byl zvyklý, z nějakého důvodu to dnes pálilo mnohem víc.
Protože je máš v úmyslu žádat, aby pro tebe zemřeli, a oni tě za to nenávidí.
Shlédl na svitek ve svých třesoucích se dlaních a podíval se na slova, která tak pečlivě zapsal. Nemůžu to číst. Bude jim to znít pokrytecky. Už tak jsou dost naštvaní. S jeho štěstím si budou myslet, že si z nich dělá legraci a zaútočí na něj.
Lepší bude, když se zaměří na jejich skutečné starosti.
Podívejme se na královského červa. Je příliš vyděšený na to, aby mluvil. Jak nás tahle vyděšená malá holčička může vést do bitvy?
Tohle je náš budoucí král? Bohové nám pomoz.
Je příliš pozdě na přeběhnutí k thrácké armádě?
Styxx zvedl bradu a přinutil se jim čelit. Odkašlal si a pozvedl pergamen, který držel. Prosím, ať se mi netřese hlas.
„Vím, co si vy všichni myslíte...“
Co nás to vede za ubohého červa?
Tohle bylo zlé, ale Styxx zaskřípal zuby kvůli myšlence, která mu zazvonila v hlavě hlasitěji než ostatní – budeme bojovat za krále, který poslal své bezcenné dítě, které se bude držet zpátky a sledovat, jak umíráme... to nejmenší, co pro nás můžeš udělat, je poskytnout nám svou sladkou prdelku, než nás požádáš, abychom pro ni zemřeli.
Nevraživost a kritika jej zaplavovaly, až Styxx nedokázal promluvit. Mají pravdu. Nemá tu co dělat. Možná je tohle otcův plán. Nechat ho zabít jeho vlastními lidmi.
„Dost!“ zařval Galen.
Teprve teď si Styxx uvědomil, že na své nepřátelství jen nemyslí, ale že mnozí z nich jej vykřikují nahlas.
Starý veterán, kterého respektovali, na ně zíral. „Vy všichni byste se měli stydět. Sám princ sem za vámi osobně přišel, aby vám poděkoval za vaše služby, dokonce i když mnozí z vás se na něj ušklíbají a vysmívají se mu. Ponižujete válečníka, který má víc odvahy než celá řecká kavalérie. Každý jiný strategos[1] by vás za vaši drzost potrestal. Nebudu se dívat na to, jak ho ponižujete a urážíte, když nevíte nic o jeho dovednostech nebo skutečně vznešeném charakteru. Po naší válce s Phthiou jsem přísahal, že už nikdy nebudu kvůli žádnému králi ani důvodu krvácet. Že už nebudu bojovat pod žádnou zástavou. Přesto tu dneska jsem. Proč?“
Galen položil Styxxovi ruku na rameno. „Protože jsem spatřil, navzdory jeho mládí, moudrost a odvahu našeho strategose. A je pro mě ctí bojovat pod jeho zástavou. Kolik mužů ve věku našeho prince by šlo do bitvy se svou armádou beze slova protestu? Právě teď by mohl být princ Styxx doma s děvkou na klíně a vínem v ruce. Místo toho se vzdal svého vlastního pohodlí a bezpečí, aby byl s vámi a bojoval za svého otce. Nezaslouží si vaše pohrdání, ale váš respekt.“
„Na tom nezáleží. Stejně zítra v boji zemře.“
„Nebo ho bude šukat atlantský hrdina, zatímco další ho bude dusit svými koulemi.“
Armáda propukla v smích, když se začali sázet o to, kdo první ojede jejich prince.
Galen se vrhl k vojákům.
Styxx ho ale zadržel. „Nemůžeme bojovat mezi sebou, když jsou nepřátelé u našich břehů.“
Se zuřivě cukající čelistí mu Galen zasalutoval a pobídl koleny koně.
Styxx se podíval na svoje muže a začal mluvit, pak si ale uvědomil, že není nic, co by mohl říct, aby to nepřekroutili a neudělali z toho urážku. Nastavili svou mysl proti němu, a stejně jako u matky a sestry, nebyl způsob, jak nad tím zvítězit. Od své požehnané rodiny se naučil, kdy to nechat být a nesnažit se bít se za předem ztracenou věc.
S povzdechem poplácal Galena po rameni, když otočili své koně, aby se mohl vrátit do stanu.
„Tak je to správně... vrať se zpátky do své kolébky, chlapče, a nech muže dělat jejich práci!“
Styxx držel hlavu vztyčenou a ignoroval jejich smích. Koneckonců to nebylo tak zlé jako schůzka generálů.
I když byli vojáci krutí, rodem vznešení velitelé, kteří byli uraženi už jeho pouhou přítomností a kteří mu vůbec nedovolili promluvit, jej svými jazyky zřídili hůř než všichni vykonavatelé v otcových službách. Jeho kůže po jejich včerejších odporných urážkách pořád ještě krvácela. Oni všichni ho ze svého jednání vyhnali.
Tak ať.
Když bude mít štěstí, budou mít pravdu a zítra ho někdo během bitvy připraví o hlavu.[1] . řecký výraz pro armádního generála

15 komentářů:

 1. Moooooooooc děkuji :))
  Andrea

  OdpovědětVymazat
 2. a zase se vracíme k hnusným kapitolám, které se mi snad sni nechce dočíst, díky moc za překlad a těším se, až se to zase vrátí k lepšímu

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za překlad.

  OdpovědětVymazat
 4. Díky za překlad.
  Teda začínám mít pocit, že milá autorka má nějaké psychické potíže, které si ventiluje aspoň na svých hrdinech. Její knihy jsem dřív doslova zhltla, ale s každým dalším dílkem jsem čím dál víc spíše znechucená. Ach jo. Prosím, ujistěte mě někdo, že aspoň ten závěr bude stát za to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se teda zatím Styxx líbí ze všech knih, které jsem od autorky četla,nejvíc. Hned po něm je Acheron.

   Vymazat
  2. Podle me je teda taky Styxx nejlepsi kniha, co Sherrilyn napsala... presneji. Je to jedina kniha, o ktere uvazuju, ze predci i mojeho milovaneho Darlinga a to je co rict, protoze ja na Ligu nedam dopustit :D

   Vymazat
 5. Děkuji za překlad a korekci ! ! !

  OdpovědětVymazat
 6. Díky za překlad a korekci, hltám každou kapitolu a těším se na další

  OdpovědětVymazat
 7. Však oni budú prekvapení :)
  Ďakujem za preklad :)

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji za překlad.

  OdpovědětVymazat
 9. Vdaka za preklad

  OdpovědětVymazat