neděle 6. září 2015

Šepot lží - Kapitola 13 1/2Carlos stál v kuchyni, opretý o pult drezu, chrbtom k horám rozťahujúcim sa za chatou. Došli mu argumenty, aby zabránil Gabrielle ísť. Jeho jediným záujmom by mala byť misia, ale ona nemala nikoho, ​​kto by na ňu dal pozor.
„Sama sa do toho dostala.“ Joe prechádzal na opačnej strane ostrovčeka, keď odôvodňoval svoje rozhodnutie.

„Robíme len to, čo BAD vie najlepšie - využívame zdroje a aktíva všade tam, kde ich môžeme nájsť.“
„Baby Face nikdy predtým nepracoval s Durandom a považoval sa za zločinca s bielym límcom, ktorý si nikdy nezašpinil ruky. Zaujíma ma, prečo šiel osobne za Gabrielle a ako ju našiel?“
„Sú to dobré otázky, ale Baby Face je mŕtvy a tak nám nemôže pomôcť a my si nemôžeme nechať ujsť túto príležitosť.“ Joe sa zastavil a so založenými rukami sa zhúpol na pätách, premýšľajúc.
Carlos dopil kávu a položil šálku do drezu. Už vydal tímu rozkazy. Zahnal Rae a Korbina jedným smerom, aby sa pripravili na odchod a Huntera naspäť do oddelenia IT, začať spracovávať informácie o škole.
Joe sa obzrel, keď sa ozvali kroky a hlasy prichádzajúce po schodoch z pivnice.
Objavil sa Gottharda hneď za ním Gabrielle. Hovorili niečo o sekundárnom zálohovacom čomsi alebo niečom inom. Keď vstúpili do miestnosti, zmĺkli.
„Už sme odpálili školské programy.“ Úsmev, ktorý Gotthard zriedka ukázal, zdôraznil význam ich úspechu.
„Potrebujem svoj laptop, aby som skontrolovala správy zo školy.“ Gabrielle blýskalo v očiach vzrušenie. Zjedla sendvič, takže už nebola tak unavená.
„Prečo nemôžete použiť náš?“Joe ju dal dokopy s Gotthardom aby sledoval jej pohyby.
„Môj e-mailový systém je zložitý a všetky moje heslá sa načítavajú v mojom notebooku.“ Rozpaky sfarbili jej líca na ružovo, než sa jej zvlnili pery a keď sa pozrela na Carlosa, s úsmevom víly sa ukázali jamky.
Keď nebola v strehu jej oči odrážali hlbokú osamelosť. Všedné, v mnohých ohľadoch, ale jamky a úsmev zmenili jej neopísateľné rysy na rozkošné.
Carlos vydýchol dlhým, nešťastným výdychom.
Nebola rozkošná, sakra. Kedy konečne dostane rozum a pochopí, že je potenciálnou hrozbou pre americkú bezpečnosť? A pre ľudí na ktorých mu záleží?
Táto žena mala väzby na Anguisovcov, ktoré zatiaľ uspokojivo nevysvetlila. Tak, ako jej bolo povedané predtým, Gabrielle bola nepriateľ, kým sa nepreukáže opak. Bola tá, ktorá by pre ostatných mohla byť hrozbou.
Správne. A on je Veľkonočný zajac.
Joe kývol na Gottharda. „Nechaj ju naštartovať počítač.“
Keď sa otočila, aby šla dolu za Gotthardom, Carlos sa ozval, „Gabrielle?“ Otočila sa naspäť so široko otvorenými, vystrašenými očami, ako by si myslela, že sa niečo zmenilo. „Čo je?“
„Len čo dostaneš pozvanie zo školy, odchádzame.“ Jej úľava sa napriahla a dotkla sa Carlosa. Pohla sa, ako by chcela urobiť krok smerom k nemu a zarazila sa, takže bol nútený premýšľať, na čo asi myslela. Uškrnula sa.
„Gotthard prišiel s mimoriadne škaredým spôsobom ako fubarovať[1] počítače, takže už by ma mali hľadať.“
Vybehla z miestnosti skôr, než Carlos zdvihol obočie nad jej poslednou poznámkou. Vedela vôbec slečna Rozmaznaná Princeznička, čo znamená skratka fubar?
Joe zdvihol telefón, ktorý mu musel vibrovať a odpovedal. Odmlčal sa a potom ticho zamrmlal niečo, čo znelo ako nadávka a zavesil.
„Na základe všetkých informácií, ktoré si včera poslal, sa nám podarilo vypátrať vrtuľník.“
„Našli ste Turgovho pilota?“
„Narazili sme na neho v Južnej Amerike. Spravil si zastávku na tankovanie paliva neďaleko Caracasu a než bol vrtuľník obslúžený, zmizol. Stanica patrí k jednej z legitímnych Durandových spoločností a pilotov letový plán uvádzal ako poslednú zastávku Durandovo sídlo. Pravdepodobne je pre nás stratený.“ Carlos zabubnoval prstami po pulte a premýšľal.
„To nezapadá do Durandovho MO[2].“
„Prečo nie?“
„Alebo aspoň nateraz to nesedí.“ poškrabal si Carlos čeľusť. Joe a Retter, špičkový agent BAD, vedeli, že bol Anguis, ale nie to, že bol spriaznený aj krvou. Bolo viac ako smutné spomínať  o spôsoboch, akými  jeho rodina usmrcovala ľudí.
„Durand by nezabil alebo neuniesol niekoho na ceste a určite nie na ceste k jeho sídlu. Rád udržiaval všetko v tichosti, ibaže by to naozaj chcel podať ako vyhlásenie.“Ako napríklad, keď dal bombu do vozidla konkurenta, ktorý sa snažil presunúť na jeho územie. Explózia pred šestnástimi rokmi rozmetala dodávku plnú učiteliek, ktoré sa len snažili pomôcť sociálne slabším v Južnej Amerike.
Durand sa snažil vysvetliť úmrtia v minibuse ako neúmyselnú nehodu.
Carlos nesúhlasil, ale nakoniec, učitelia boli len ďalšie štyri úmrtia, ktoré mu ležali na duši.
„Takže si myslíš, že ...?“súril ho Joe.
„Ktokoľvek má pilota, mohol ho ukradnúť Durandovi.“ Carlos sa poškrabal na brade, premýšľajúc.
„Ďalší hráč v hre.“ Zamračenie z Joeovej čeľuste sa vkradlo do jeho slov.
„Stavím sa, že sú do toho zapojení Fratelli. Možno odplata za stratu Mandy, ale to tiež veľmi nezapadá. Prečo pilot? Prečo nik nesledoval Baby Facea a nechytil Gabrielle, keď vedeli o Durandových plánoch? Zaujímalo by ma či ten, kto chytil pilota vie, že Gabrielle je informátor?“
„Neviem, ale pilot dokáže označiť teba a Gabrielle.“ Carlos to chvíľu prežúval, zvažujúc dôsledky a riziká.
„Možno, že Gabrielle bude viac v bezpečí s niekým iným.“ Snažil sa znieť profesionálne a skryť svoj nedostatok presvedčenia. Myšlienka, že by ju mal poslať s nikým iným sa mu zaryla pod kožu a dráždila ho viac, než by mala.
Ona nebude viac v bezpečí s niekým iným, ale ty budeš na mieste viac vystavený nebezpečenstvu bez blízkej zálohy. Ale radšej by som ťa tu mal, už len kvôli tvojim vedomostiam o Anguisovcoch.“
„To si uvedomujem.“ Carlos sa stretol s Joeovým pohľadom, ktorý nič neprezrádzal. Vina ho takmer dotlačila, aby Joeovi povedal, ako dobre poznal Anguisovcov, ale Joe a Retter vedeli toľko, koľko BAD potrebovali vedieť. Už pred rokmi im povedal o tom, ako boli Anguis vojaci tetovaní ako on.
Len im nevysvetlil význam jazvy.
„Najbližšie miesto, kam môžeme niekoho dostať, bude od školy vzdialené pol kilometra, čo by mohlo byť rovnako ako keby bol na inom kontinente, ak sa veci poserú.“ Joe zabubnoval prstami na pulte. „Mohol by som poslať Rettera, ale mal som s ním iný plán.“
Carlos pokrútil hlavou. „Nikdy by nepočúvala Rettera.“ A predstava, že by bola s Retterom sama mu už vôbec nesedela.
„Nepočúvala jeho?" Joe sa neveriacky usmial. Zjavne si nedokázal predstaviť nikoho, kto by neposlúchol jeho najväčšiu zbraň a jedného z najviac zastrašujúcich agentov BAD. „Retter je pekne desivý.“
„To je dôvod, prečo by ho nikdy nepočúvla,“ vysvetlil Carlos. „Gabriela je horúca a chladná. V jednu chvíľu ti odhryzne hlavu a vzápätí je vydesená. Ak na ňu vybafneš v nevhodnú dobu, jednoducho zamrzne.“ Carlosa prekvapilo, že tak dobre začínal chápať jej kolísajúcu osobnosť, ale stalo sa.
Viac si udržala chrbticu a postoj, keď bola vyčerpaná, ale chyťte ju odpočinutú, alebo tesne po jedle a bola nežná ako mačiatko.
„Dostal som rozkazy na pokrytie stretnutia médií v kongresovej sále, čo bolo objednané už päť mesiacov vopred. V podstate je to mediálna bleskovka pre dve prezidentské strany.“ Joeov dlhý povzdych vyžaroval, ako veľmi nenávidel využiť cvičených agentov,ktorých práve teraz zúfalo potreboval inde,v menej ohrozených miestach.
„Chystáme sa ísť nadoraz. Retter skladá dohromady tím, ktorý berie do Venezuely. Potrebujem od neho, aby zistil, kto napáda ich ministra ropného priemyslu a poukazuje na peniaze z USA stojace za napadnutím a to pred tým, než sa ropná kríza zmení na medzinárodný konflikt.“ Carlos zdvihol ruku. „Som pripravený. Odídeme, len čo budem mať Gabrielle zabalenú a vonku.“
Čo mohol Turgov pilot povedať Durandovi o ňom a Gabrielle? Carlos ju musel udržať v bezpečí, čo bude kúzlo, ak proti nim Durand vyslal svoje zbrane. Napadla ho ďalšia myšlienka.
„Takže keď sa vrátime zo školy, chystáš sa ju nechať ísť?“ Carlos bol prekvapený, ale rád, že sa jej podarilo uzavrieť túto dohodu.
Joe sa vydal ku schodom, potom sa zastavil a zdvihol prekvapene obočie.
„Súhlasil som hľadať Linette a nechať ju ísť, akonáhle sa presvedčíme, že nie je zločinec. Budeme hľadať Linette, pretože to by sme urobili v každom prípade. Ale vo chvíli, keď skončíte vo Francúzsku, Gabrielle sa vráti sem. Nemôžem len tak mávnuť rukou a vyhlásiť, že je nevinná. Nie sme jediní, ktorí ku hľadajú. Musel som uzavrieť dohodu s Interpolom, aby boli jej odtlačky spracované. Chcú ju ako ďalší v poradí.“
* * *

„Čo tým myslíš, žeTurgov pilot je preč?“ Durand pustil zložku, ktorú študoval a neveriacky civel. „Čo sa stalo?“
Juliovo šľachovité telo sa naplo. Pevnejšie zovrel v ruke veľkú obálku.
„Jeho letové plány do Venezuely ukazujú, že by dnes mal doraziť do Caracasu. Mal som tam muža, aby ho zachytil, ale na jeho poslednej palivovej zastávke pilot opustil svoj vrtuľník a nevrátil sa. Momentálne sú po celom letisku policajti a agenti. Myslím, že kvôli niečomu ušiel.
„Prečo?“ Durand vstal spoza stola, škrabúc si bradu.
Julio podráždene zamával obálkou a pokrútil hlavou. „Zatiaľ nemám odpoveď. Možno nešiel dobrovoľne. Možno sa dozvieme viac, keď nájdeme vodcu prepadového tímu z Francúzska.“
„Si.“ Durand o tom okamih premýšľal, potom sa spýtal: „Čo máš?“
„Viac fotografií, lepšie uhly tváre muža, ktorý ich viedol, aj keď na nich nebolo tak dobré osvetlenie.“
Durand vzal fotografie, ktoré mu Julio podal a rozložil zábery po stole. Posledná fotka zobrazovala štvorčlenný tím, troch mužov a ženu. Vyzeralo to, že vodca bol hispánec,ale nebola zachytená celá tvár.Durandovi sa postavili chĺpky na rukách.
Prstom oddelil štyri lesklé fotografie. Nejasné obrazy so slabým osvetlením, ale žiadna ho nedonútila pozrieť sa dvakrát.
„Spoznávate ho?“ Ukázal Julio na jeden obrázok.
„Možno áno, možno nie. Z tohto uhla, sa mi jeho oči zdajú povedomé,“ zamrmlal Durand viac menej pre seba. Poznal tohto muža?
„Ukáž tieto obrázky ostatným. Uvidíme, či ho niekto spozná.“ Muž mu bol určite povedomý, ale Durand momentálne nemohol zaradiť tvár. Čoskoro bude mať odpovede.
„Sí.“
„Do tej doby, chcem toho človeka, ktorý sa ma odvážil zradiť a stál mojich mužov životy.“ Durand vzkypel zakaždým, keď pomyslel na smrť svojho brata.
 „Nastražíme pascu a uvidíme, čo chytíme.“

* * *[1]fubar – skratka: FuckedUpBeyondAnyRepair – znamená že je to totálne zničené – „posraté“ tak, že sa to nedá opraviť – používa sa buď vo vzťahu k nejakej veci alebo situácii (a dáma by to nepoužila :D )
[2]MO – skratka: Modus Operandi  - spôsob páchania trestného činu

5 komentářů:

 1. Super ! ! ! Děkuji mnohokrát za překlad a korekci další kapitoly ! ! !

  OdpovědětVymazat
 2. díky za další kapitolu, míša

  OdpovědětVymazat
 3. Srdečná vďaka za preklad i korektúru... :-);-)

  OdpovědětVymazat
 4. Díky za překlad.

  OdpovědětVymazat
 5. Vdaka za pokracovanie. GabiM

  OdpovědětVymazat