čtvrtek 14. července 2016

Zrozen ze stínu - Kapitola 5Caillen zkusil otevřít dveře. Bylo zamčeno. Slyšel boj přicházet z druhé strany, zatímco jeho otec stále volal ochranku. Se zaskřípáním zubů kopl do dveří. Jeho nohou vystřelila bolest jako žihadlo, když se dveře nalomily a rána zaduněla. Síla jeho kopnutí způsobila, že dveře vyletěly z pantů a dopadly na černo bílou mramorovanou podlahu.
Uvnitř byl maskovaný vrah, který tlačil jeho otce ke zdi, zatímco bojovali.
Bez váhání, Caillen přeskočil celou vzdálenost a popadl vraha za krk. Vrah se na něj otočil se zaklením a sekl po něm dýkou.

Caillen uskočil a chytil ho za zápěstí, kterým se ho pokoušel bodnout. Rychle pohlédl dolů na jejich propletené ruce a ohrnul rty. Znal tuhle černou čepel příliš dobře. Jako zbraň Ligy byla čepel potažená jedem tak silným, že jedno škrábnutí zabíjelo. Praštil hlavou o vrahovo čelo a postaral se, aby jeho ruka zůstala uzamčená kolem vrahova zápěstí, s čepelí daleko od jeho kůže.
Vrah mu dupnul na nohy.
„Zlobivá kočička. Jaká dívka se takhle pohybuje?“ Caillen pustil jeho ruku a praštil ho do krku.
Vrah zasípal.
Caillen mu zlomil zápěstí tak hrubě, že cítil kost pod svým sevřením. Dýka dopadla na mramor s hlasitým žuchnutím, když vrah vykřikl bolestí. Kopnul dýku směrem k otci, chytil vraha, přehodil si ho přes záda a shodil na zem. Vrah se snažil vykroutit se, nebo ho praštit, aby se osvobodil z jeho sevření, ale tohle byla past, kterou Caillen mnohokrát použil na Kasen.
Nikdo z ní nemohl uniknout.
No, možná Nykyrian. Ale naštěstí tenhle hajzl nebyl tak smrtící.
Jeho otec přes interkom zavolal ochranku.
Caillen se ušklíbl soucitu jeho otce. „Bude snazší, když mě necháš, abych ho zabil.“
Vrah proti němu stále bojoval, jako umírající ryba, která se snažila dostat zpátky do vody.
Caillen ho pevně držel.
S kašlem, který měl pročistit jeho pohmožděné hrdlo, jeho otec zavrtěl hlavou. „Chci mít to potěšení z jeho popravy.“
A on by radši měl to potěšení z toho, že by toho bastarda na zemi vykuchal jako prase. „Víš, jestli na tebe Liga má smlouvu, tak to nebudeš moc udělat. Ale když ho zabiju, ještě než někdo přijde, tak to je legální. Jsi si jistý, že nechceš, abych uklouzl a omylem ponořil svůj nůž do jeho těla alespoň
desetkrát?“
„Vážně obdivuju tvoji nenápadně naplánovanou nehodu, synu, ale raději bych ho vyslechl.“
Caillen zaslechl tlumené pop a dvě vteřiny potom se vrah začal zmítat v křečích. „Do prdele!“ Vrhl se na nohy a popadl svého otce, aby ho vytáhl z místnosti.
„Co se stalo?“
Zadržujíc dech, Caillen neodpověděl, dokud nebyli venku za pevně zavřenými dveřmi.
„Sebevražedná pilulka. Já nevím, jestli se to může šířit do vzduchu nebo je to čistě na polknutí. Ať tak či onak, on je mrtvý a my to radši nebudeme inhalovat, dokud někdo neudělá analýzu toho nebezpečného materiálu.“
Ochranka vběhla do haly, ale Caillen jim zabránil ve vstupu.
„Potřebujete odborníka na nebezpečný materiál, abyste tam mohli jít. Pachatel zabil sám sebe pilulkou.“
Kapitán přikývl, než stáhl své lidi zpět a oznámil to svému nadřízenému. Potom se kapitán setkal s pohledem jeho otce.
„Musíme vám zavolat zdravotníka, Vaše Veličenstvo?“
„Jsem v pořádku.“ Jeho otec poplácal Caillena po zádech. „Díky mému synovi. Jak jsi věděl, že jsem byl napaden?“
Neodpověděl, že to bylo jeho paranoiou. „Moje otázka pro tebe je, proč o tom nevěděla tvoje ochranka?“
Jeho otec si císařským pohybem narovnal roucho. „Z jednoho zjevného důvodu. Nemám kamery ve své ložnici. Je to jediná tmavá plocha v paláci.“
To v jeho světě byla jen mizerná omluva. Radši by strážím dovolil koukat na porno, než aby v paláci existovalo nějaké tmavé místo, ve kterém někdo může zabít jeho otce. Ale co on o tom ví?
„Neměli si ho třeba všimnout na chodbě?“
Jeho otec mu věnoval shovívavý úsměv. „Ze všech lidí, právě ty nejlíp víš, jak snadně se tohle může stát. Ti, kteří chtějí, si najdou cestu.“
Caillen zaskřípal zuby nad lhostejným tónem svého otce. „Zdáš se s tím vším strašně smířený.“
„Risk mého povolání. Od chvíle, kdy jsem usedl na trůn, mě mnohokrát zkoušel někdo zabít. Po čase si na to zvykneš.“
Na to by mohl něco namítnout, ale v jeho životě to bylo také tak běžné, že stejně jako jeho otec by považoval za divné, kdyby se ho nikdo nesnažil zabít.
Jeho otec se setkal s jeho pohledem. „Ty jsi neuvěřitelný, mimochodem. Kde ses takhle naučil bojovat?“
„Tři starší sestry, které mě chtěly oblíkat do šatů a malovat mi nehty. Protože jsem nemohl utéct, musel jsem se naučit, jak si probojovat cestu ven a bohužel pro mě, ony nerozdávají rány jako holky. A pokud už tohle nebylo dost zlé, tak každá z nich bojuje příliš špinavě.“
Jeho otec se rozesmál. „Děkuji ti.“
Pokrčil rameny nad jeho vděkem. „Zachránil jsi mi život, je jen spravedlivé, že já zachránil tvůj.“
Evžen ztichl po těch slovech, která se mu zařízla hluboko do duše. Tohle od svého syna slyšet nechtěl. Chtěl slyšet, jak mu Caillen říká, že ho zachránil, protože ho miluje.
Jen jednou.
Je to muž a je tvrdý.
Muži jako je Caillen si nepřipouští žádné city. Chápal to, ale přesto otec v něm si pamatoval, jak držel svého syna jako novorozence a toužil po tom, aby ho jeho syn přijmul.
Je to hloupý sen.
Věděl to, a přesto nemohl zastavit tu bolest uvnitř, z touhy po vztahu, o kterém se obával, že se nikdy nenaplní. Kdyby jen tak mohl položit ruce na lidi, kteří ho připravili o možnost vidět svého syna růst. O to, že tam nebyl, když ho Caillen potřeboval.
Chtěl krev za ten příkop, který je odděloval.
Caillen ho ještě nepřijal jako rodinu. Ne tak docela. Jeho sestry byly jediné, koho uznával.
Ať ti bastardi co mi ho vzali, shoří v pekle.
Ale teď měl alespoň syna. I když to nebyl blízký, pevný vztah, po kterém toužil, Caillen byl pořád tady. Alespoň se snažil utéct skrz dveře, a proto on počká a bude doufat, že jednou přijde čas, kdy se tu Caillen bude cítit jako doma. A že uzná, že je jeho otcem. Ne Dagan pašerák.
Darling a Maris k nim přiběhli.
„Co se stalo?“ Zeptal se Darling, jakmile se zastavil vedle Caillena.
Caillenova odpověď byla krátká a trefná. „Vrah.“ Nic víc nebylo třeba k vysvětlení toho rozruchu.
Darling ze sebe vypustil podrážděný zvuk. „Liga?“
Caillen zavrtěl hlavou. „Vypadal na civilistu, ale měl zbraň od Ligy, nevím, jestli to byla jeho trofej, nebo ji dostal. Jakmile bude místnost čistá, vyhledáme jeho DNA a uvidíme, jestli zjistíme, jestli tu byl sólo, nebo jestli patří k nim a šel naplnit smlouvu.“
Maris přejel Caillenovo tělo s ustaraným pohledem. „Jste oba v pořádku?“
Caillen se zamračil. „Jsem tak uražený, že se mě vůbec na tohle ptáš. Kdyby mě takové hovno, které bojuje jako tříletá holka, dokázalo přeprat, potom bych si zasloužil smrt.“
Maris se posmíval jeho spravedlivému rozhořčení. „Odpusť mi, že zpochybňuju tvoji bojovou zdatnost. Nicméně, pamatuju si, jak jsem tě musel zachraňovat…“
„Byl jsem opilý.“
„Ale zakrvácel jsi mi nové boty. Úplně.“
Caillenovo zamračení tálo pod úsměvem, který se snažil skrýt, když si vzpomínal na událost, do které se už nikdy nechtěl dostat. „Jo, no, jich bylo deset a proti nim stálo jedno opilé já. Vlastně teď, když o tom přemýšlím, byl jsem tak pod parou, že jsem si myslel, že jich je dvacet. Můj zrak byl až tak v háji.“
Jeho otec si povzdechl. „Oh, ten příběh jsem přeslechl. Děsím se, kolikrát si byl ve svém životě v podobné situaci.“
Caillen mu věnoval významný pohled. „Já nejsem ten, kdo by téměř před minutou hlavou přitlačený ke zdi.“
V tom měl pravdu a Evžen byl pyšný na to, že je tak inteligentní ohledně jeho bezpečnosti a od přírody opatrný, a uvědomil si své nedostatky ve srovnání s dítětem, které zplodil. I kdyby to byl osud, kdo mu ukradl jeho dítě, vrátil mu muže se schopnostmi, které pro císaře rozhodně budou
užitečné. Teď jen stačí, když vytrénuje a zdokonalí Caillenovo vystupování, otupí jeho hrany a on se díky svým bojovým dovednostem stane legendárním vůdcem.
Caillen zachytil jednoho z odborníků na nebezpečný materiál, kteří přišli ohledat tělo. Přinutil ho, aby mu dal jeho masku a rukavici, a potom šel vyšetřit ostatky vraha.
Muž ležel přesně tam, kde ho nechal. Nazelenalý nádech na jeho kůži dal Caillenovi vědět, že jeho smrt byla rychlá a co nejvíc bezbolestná. Ale to nebylo to, co ho zajímalo.
Na kolenou se doplazil pro dýku Ligy a prohledal vraha, aby našel jeho počítač. Našel ho a zvedl se na nohy.
Jeden z pracovníků ho odmítl pustit. „To je důkaz.“
Zadíval se na ženský rozhněvaný obličej. „Máte pravdu a já vám ho vrátím, až se na něj podívám.“ Odstoupil od ní.
Znovu se mu pokusila zastoupit cestu, dokud její šéf nezakašlal a nezavrtěl hlavou. Její výraz byl zuřivý, ale nakonec ho nechala projít.
Uhýbajíc z jejich cesty, Caillen se sklonil k mini-počítači a začal skenovat přístupné soubory. Všechny potvrzovaly jeho podezření. Typický najatý zloděj. Nic, ale opravdu nic ho neodlišovali od té ostatní spodiny - sající bastardi, kteří se snaží získat peníze i za cenu života nějakého chudáka. Alespoň to si Caillen myslel, dokud neobešel zabezpečení na jeho přístroji a nezačal prohledávat uzamknuté soubory.
Zatímco ostatní prohledávali tělo, on se přesunul do rohu a přezkoumával informace o tom, čím ten malý hemeroid byl. Byly tam typické peněžní převody, které měl každý řezník. Smlouvy na určité lidi, ve kterých si pachatel hledal své oběti…
Šifrování bylo dost složité, ale dokázal ho prolomit každý menší expert a on konečně našel zlaté zrnko, které neočekával.
Vyšel na balkon zavolat si, protože nechtěl, aby ho někdo zaslechl.
Nykyrian Quiakides zvedl telefon o několik vteřin později. „Nedokážu si představit, v jakém problému jsi teď, Dagane. Kolik toho potřebuješ pro útěk a na úkryt?“
Caillen si odfrkl nad Nykovým suchým tónem, který byl plný hlubokého přízvuku. A k jeho statečnosti, naposledy, když ho Caillen požádal o pomoc s útěkem, Nyk mu řekl, aby to překousl, protože se mu nechtělo vyvolat válku, jen proto, aby ho dostal z Garvonského vězení.
„Nemám tenhle druh problémů.“
„Takže, která je tou šťastnou?“
„Ani tenhle druh problému. Sakra, nenecháš mě to vysvětlit bez toho, abys dělal ukvapené závěry?“
Nykyrian se suše zasmál - něco, co nikdy neopustilo rty bývalého vraha předtím, než se oženil. „Tak mě pouč. Pokud nejde o ženu, nebo o to, že by tvůj zadek byl ve vězení, jsem rozhodně zaujatý.“
Jasně, no, Nyk měl pravdu. Caillen nahlédl do místnosti, kde právě vkládali vraha do pytle na mrtvoly.
„Co je to tirador?“
„Potřebuju kontext.“
Je zřejmé, že to slovo mělo mnoho významů, takže Caillen svou situaci shrnul prostě jen krátce a sladce. „Složil jsem k zemi vraha s dýkou Ligy, který se snažil zabít mého otce. V jeho počítači je tohle slovo od toho, kým byl najatý.“
„Kým byl najatý?“
Pouze Nykyrian by mluvil takovým formálním jazykem při nepříjemné situaci.
„Nemůžu to přečíst, protože je to součástí neznámého jazyka a překladač to není schopny identifikovat. Právě ti to posílám.“
Nykyrian se odmlčel, aby si to přečetl. „Jednal v rámci objednávky, která přišla od Ligy od neznámého člověka, který se chtěl zbavit tvého otce.“
„Což znamená?“
„Někdo chce vyvolat válku a chtějí ji začít tím, že zavraždí tvého otce. Liga nechce, aby stopy vedly směrem k nim, takže si najali nějakého mrzáka, aby to zkusil. Špatnou věcí je, že nebude jediný, kdo to zkusí. Další chamtivý hlupák se toho určitě chytne a půjde to zkusit.“
„Do prdele.“
„Přesně tak.“
Caillen zmlkl, když uvažoval, kolik vrahů bude chtít být o milion kreditů bohatší…Jo… to byl zatraceně dlouhý seznam.
„Tak co mám dělat?“
„Vyčkávej.“
„Jsem unavený z jednoslovných odpovědí, Nyku. Potřebuju tady nějaký plán.“
„Není nic, co bys mohl udělat, Dagane. Musel bys vědět, kdo chce tu válku a proč. Můžu ti zaručit bez veškeré vyhýbavosti - a to to slovo používám beze všeho sarkasmu - že jsem si jistý, že ten kdo ho najal, bude jen nějaký bezvýznamný odpadlík, který zemře dříve, než stihne promluvit.
„Takže jinými slovy se nemám obtěžovat s hledáním.“
„Byla by to ztráta času.“
To se snadněji řeklo, než udělalo. Caillen takhle nepracoval.
„Nemůžu nic nedělat.“
„Tak dobře,“ řekl Nykyrian napjatým tónem. „Podívám se na to, ale nemohu nic slíbit. Jen proto, že mi Liga věnovala imunitu, to neznamená, že tam mám přátele.“
Nykyrian byl jediný vrah z Ligy, který kdy opustil jejich organizaci a přežil. Caillen byl svědkem neuvěřitelných schopností tohoto muže. Až do dneška, z toho Liga neměla radost a to hlavně proto, že Nykyrian byl dědic ne jen jednoho, ale hned dvou hlavních impérií. Jedno získal tím, že se oženil se svou manželkou. A za druhé, nad jeho hlavou stále visel trest smrti.
Caillen se zarazil, když viděl na druhé straně dveří Darlinga. Pokynul svému příteli, který mluvil s jeho otcem, ať jde ven a potom za nimi zavřel dveře, aby ostatní neslyšeli jejich rozhovor.
Mračící se Darling se postavil naproti němu a založil si ruce na prsou.
„Co můžu udělat pro ochranu svého otce?“ Zeptal se Caillen Nykyriana.
„Moc ne. Tiradorsové jsou dost nepřátelští. Víc než to, vždy obviňují někoho za svoje činy - přesněji za to, za co dostali zaplaceno, aby to udělali.“
„Co tím myslíš?“
„Myslím tím to, co jsem řekl. Byl tam nejen pro to, aby zabil tvého otce, ale aby z toho zločinu obvinil někoho nevinného. Když ho prohledáš, pravděpodobně najdeš důkazy toho, co plánoval.“
„Už jsem ho prohledal a nic jsem nenašel.“
Nykyrian se odmlčel, než odpověděl. „Pak je to dobré znamení. To znamená, že ten, kdo si najal vraha je pravděpodobně tak blízko, že důkazy obstará sám a vrahovi dost nedůvěřoval.“
„Chránil tím svou identitu?“
„Přesně tak.“
Což znamenalo, že ten, kdo chce mít jeho otce mrtvého, mohl být klidně jedním z lidí stojících za druhou stranou skla.
Caillen přimhouřil oči na svého strýce a rádce, kteří obklopovali jeho otce.
Jeden z nich je zrádce…
Setkal se s Darlingovým pohledem, který odrážel jeho vlastní myšlenky. „Potřebuji důkaz.“
Nykyrian se mu vysmíval. „Zrovna ty ze všech lidí víš, jak je těžké něco takového najít. Tihle lidé bohužel nejsou hloupí.“
Měl pravdu. Caillenova mysl vířila, když se snažil vymyslet, jak nejlépe ochrání svého otce. „Jakým jazykem byl psaný ten vzkaz?“
„Starou Pralortorianštinou.“
Nebylo divu, že jeho překladač byl k ničemu. To ho přimělo se cítit lépe z toho, že to nedokázal identifikovat. „Co to sakra je?“
„Je to jazyk, kterým mluvili Trisani tak před čtyřmi sty lety.“
Jen Nykyrian by znal něco tak nesrozumitelného.
„Proč jeho pokyny byly v mrtvém jazyce?“
„Protokol Ligy. Používají mrtvé jazyky ke komunikaci, aby to nikdo nemohl pochopit.“
Tím pádem bylo jasné, proč tomu Nykyrian plynule rozuměl. Školení od vrahů bylo v mnoha směrech opravdu užitečné.
Caillen si povzdechl. „Takže se všechno vrací zpátky k Lize.“
„Ne nutně. Liga s tím nemusí mít nic společného, mohla jen vydat konečnou objednávku. Vzpomeň si, jsou zkorumpovaní. Každý, kdo má dostatek peněz, aby je mohl uplatit, to mohl udělat.“
„Jinými slovy, musím si chránit záda.“
„Jo. Protože bez urážky, bude to ošklivé. Kdybych byl na tohle najatý, mým dalším krokem by bylo zkusit zabít tvého otce při tom sjezdu.“
Caillen vyklenul obočí a pohlédl na Darlinga, když si vzpomněl, co mu dříve říkal. „Co jejich bezpečnostní systém?“
Nykyrian se rozesmál. „Amatérská práce.“
„Darling mi říkal, že to je tak těsné, že by se chytil i Syn.“
„Vážně podceňuje našeho Ritse. Věř mi. Dokonce i ty bys to zvládl narušit.“
Tak tohle bylo prostě urážlivé. „Fakt dík.“
„Ach jo, nenech si hned zauzlit pírka. Jsi jeden z těch nejlepších pilotů, které znám. A tamto jsem neřekl jako urážku. Řekl jsem, že bys to zvládl.“
Caillen se tím stále cítil uražen. Jeho myšlenky byly v jednom ohni, když se snažil vymyslet, jak ochrání svého otce, zatímco tam bude. „Budeš tam?“
„Ne. Kiara bude každou chvíli rodit. Není nic na téhle nebo druhé straně pekla, co by mě dokázalo odtáhnout pryč od ní. Je mi to líto.“
Za to Nyka nemohl obviňovat. Ten muž by za svou ženu doslova položil život. „To je v pořádku.“ Nepotřeboval pomoc, když přišlo na přežití. „Díky za překlad. Ozvu se později.“
Nykyrian zavěsil.
Caillen si unaveně povzdechl, zatímco obracel svou pozornost k Darlingovi, který trpělivě čekal.
„Co se děje?“ Zeptal se Darlinga.
„Našel jsem něco, co jsi přehlédl.“
Nad tím povytáhl obočí. „Pardon? Mně něco uniklo?“
Darling přikývl. „Těsně předtím, než zaútočil, zapnul přenos. Stopoval jsem to zpět a byl jsem schopný najít dvacetivteřinový záznam.“
„Dobře. Co v něm bylo?“
Darling zmáčkl malý vysílač v jeho ruce. Hluboký hlas s přízvukem se ozval. „Nebojte se, Vaše Výsosti. Zabiju vašeho otce a vy se potom stanete císařem.“
Krev zmizela Caillenovi z tváře. „Co to kur…“
„Ty jsi ten, na koho to chtějí hodit, Cai. Stihl jsem to zachytit okamžik před tím, než to našli stráže.“
Položil přístroj na zem a pak ho rozdrtil svou patou. „Někdo chce odstranit tebe i tvého otce z řady.“
Nekecej.
Jedinou otázkou bylo, kdo to je.

A kdy.

1 komentář: